Skip to main content
A-ferin Forte 650 Mg 30 Tablet

A-ferin 30 Forte Film Tablet

A-ferin 30 Forte Film Tablet nedir, ne için ve nasıl kullanılır, ilacın muadili var mı, var ise muadili hangi ilaçtır, ilacın fiyatı ve ansiklopedik prospektüs bilgileri dahil ilaç hakkında bilmek istediğiniz her şey bu makalede. Şimdi A-ferin 30 Forte Film Tablet ilacının formülü, farmakolojik özellikleri, endikasyonları, kontrendikasyonları, uyarı ve önlemleri, yan etkileri, ilacın kullanım şekli, ilaç kullanım dozu, doz aşımı, doz aşımında yapılacak tedavi ve ilacı üreten firmayı açıklayarak makalemize başlayalım.

A-ferin 30 Forte Film Tablet Formülü:

Parasetamol 650 mg, Klorfeniramin maleat 4 mg, (Boyar madde: Titanyum dioksit (E 171), Kinolin sarısı (E 104) ) içerir.

A-ferin 30 Forte Film Tablet Farmakolojik özellikleri:

Parasetamol güçlü bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Trombosit agregasyonu ve protrombin cevabı üzerine etkisi yoktur. Oral yoldan kullanıldığında hızla emilir ve etkisi 15-30 dakikada başlar. Klorfeniramin maleat burun akıntısı, aksırma, burun ve boğaz kaşıntısı, göz sulanması gibi belirtileri ortadan kaldıran antihistaminik etkili bir ajandır.

ilaç tablet
ilaç tablet

A-ferin 30 Forte Film Tablet Endikasyonları:

A-ferin 30 forte film tablet aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisi için kullanılır.

  1. Grip ve soğuk algınlığına bağlı burun akıntısı,
  2. Aksırma,
  3. Burun ve boğazda kaşıntı,
  4. Baş ağrısı,
  5. Adale ağrısı,
  6. Boğaz ağrısı,
  7. Vücut kırıklığı,
  8. Ateş,
  9. Nezle,
  10. Gözlerde sulanma ve kaşıntı
BENZER İLAÇLAR:  A-ferin Forte 650 Mg 30 Tablet

gibi durumlarda kullanılır.

A-ferin 30 Forte Film Tablet Kontrendikasyonları:

Etken maddelerden birine karşı aşırı duyarlılık halinde kullanılmamalıdır.

A-ferin 30 Forte Film Tablet için Uyarı ve Önlemler:

A-ferin forte tablet, sedasyona yol açabilir. Bu nedenle dikkat gerektiren makinalarda çalışanlarda, tehlikeli ve/veya yüksek yerlerde çalışanlarda veya vasıta kullananlarda kazaya neden olabileceğinden A-ferin forte tablet kullanımı sırasında bu gibi işler yapılmamalıdır. Hipertansiyon, ciddi kardiyovasküler bozukluk, hipertiroidizm, diyabet, astma, glokom, amfizem, kronik akciğer hastalığı, böbrek bozukluğu, prostat hipertrofisine bağlı idrar retansiyonu gibi durumlarda dikkatli kullanılmalıdır. Hastalık belirtilerinin düzelmemesi veya 3 günden fazla ateş halinde doktorunuza danışınız.

7 günden fazla kullanılmamalıdır. Doktor tarafından önerilmedikçe gebe ya da emziren kadınlarda kullanılmamalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Kullanırken ilaç etkileşmeleri göz önüne alınmalıdır.

A-ferin 30 Forte Film Tablet için Yan etkiler:

  • Deri döküntüsü,
  • Görme bulanıklığı,
  • Taşikardi,
  • Baş dönmesi,
  • Nadiren gastrointestinal bozukluk,
  • Sedasyon,
  • Ağız kuruluğu görülebilir.

A-ferin 30 Forte Film Tablet İlaç etkileşimleri:

Antihistaminikler alkol ve antidepresanların etkilerinde artmaya yol açabilirken fenilpropanolamin’in b-adrenerjik blokerlerle beraber kullanılması taşikardiye neden olabilir. MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antimuskarinik ve merkezi depresan etkileri ile fenilpropanolamin’in vazopressör ve kardiyak stimulan etkilerinde artışa, etki sürelerinde uzamaya neden olabilirler. Birlikte kullanılmamalıdır. Antiepileptikler, barbitüratlar, trisiklin antidepresanlar, alkol, parasetamol’ün yarı ömrünü uzatabilirler. Antikonvülzanlar ve steroid yapılı oral kontraseptifler uzun süre kullanıldığında karaciğerde enzim indüksiyonu yapabilirler. Buna bağlı olarak parasetamol’ün etkinliğinde azalma görülebilir. Metaklopramid parasetamol absorbsiyonunu hızlandırabilir.

A-ferin 30 Forte Film Tablet Kullanım şekli ve dozu:

12 yaş ve üzerinde: Günde; 6 saat ara ile 1 tablet önerilir. Gereğinde 4 saat ara ile 1 tablet uygulanabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
Şurup: günde;1-2 yaş arası çocuklarda 4-6 saat arayla 1/2 ölçek, 2-6 yaş arası çocuklarda 4-6 saat arayla 1 ölçek ve 6-12 yaş arası çocuklarda 4-6 saat arayla 2 ölçektir.3 yaş altındaki çocuklarda hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

BENZER İLAÇLAR:  A-nox Fort 550 Mg 10 Tablet

Doz Aşımı ve Tedavisi:

Doz aşımı halinde; baş ağrısı, baş dönmesi, gerginlik, konfüzyon, halusinasyon, konvülziyonlar, taşikardi, aritmi görülebilir.
Gastrik lavaj yapılıp semptomatik tedavi uygulanmalıdır.
Aktif kömür veya spesifik parasetamol antidotu olan N-asetil sistein ilk 16 saat içinde uygulanır. N-asetil sistein uygulanacaksa önceden verilen aktif kömür ya lavaj ile temizlenmeli veya verilmemelidir. Hemodiyaliz ve hemoperfüzyon yapılabilir.

Üretici Firma: Hüsnü Arsan İlaçları A.Ş. Telefon: (212) 285 19 35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir