Skip to main content
A-ferin Pediatrik 100 ML Şurup

A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup

A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup nedir, ne için ve nasıl kullanılır, ilacın muadili var mı, var ise muadili hangi ilaçtır, ilacın fiyatı ve ansiklopedik prospektüs bilgileri dahil ilaç hakkında bilmek istediğiniz her şey bu makalede. Şimdi A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup ilacının formülü, farmakolojik özellikleri, endikasyonları, kontrendikasyonları, uyarı ve önlemleri, yan etkileri, ilacın kullanım şekli, ilaç kullanım dozu, doz aşımı, doz aşımında yapılacak tedavi ve ilacı üreten firmayı açıklayarak makalemize başlayalım.

A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup Formülü:

 • Her flakon’un içeriği (5 ml )
 • Etken madde : 5-Fluorourasil (USP)250 mg
 • Solubilizan ajan: Tromethamine (USP)420 mg
 • Çözücü: Enjeksiyonluk su q.s.p. 5 ml
ilaç tablet
ilaç tablet

A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup Endikasyonları:

 1. Grip ve soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı ve burun akıntısı,
 2. Aksırma,
 3. Burun ve boğazda kaşıntı,
 4. Baş ağrısı,
 5. Adale ağrısı,
 6. Boğaz ağrısı,
 7. Vücut kırıklığı,
 8. Ateş,
 9. Nezle,
 10. Gözlerde sulanma ve kaşıntı

gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup Kontrendikasyonları:

Etken maddelerden birine karşı aşırı duyarlılık halinde kullanılmamalıdır.

A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup için Uyarı ve Önlemler

A-ferin forte tablet, sedasyona yol açabilir. Bu nedenle dikkat gerektiren makinalarda çalışanlarda, tehlikeli ve/veya yüksek yerlerde çalışanlarda veya vasıta kullananlarda kazaya neden olabileceğinden A-ferin forte tablet kullanımı sırasında bu gibi işler yapılmamalıdır. Hipertansiyon, ciddi kardiyovasküler bozukluk, hipertiroidizm, diyabet, astma, glokom, amfizem, kronik akciğer hastalığı, böbrek bozukluğu, prostat hipertrofisine bağlı idrar retansiyonu gibi durumlarda dikkatli kullanılmalıdır. Hastalık belirtilerinin düzelmemesi veya 3 günden fazla ateş halinde doktorunuza danışınız.

BENZER İLAÇLAR:  A-ferin Plus Pediatrik 100 ML Şurup

7 günden fazla kullanılmamalıdır. Doktor tarafından önerilmedikçe gebe ya da emziren kadınlarda kullanılmamalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Kullanırken ilaç etkileşmeleri göz önüne alınmalıdır.

A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup için yan etkiler

 • Deri döküntüsü,
 • Görme bulanıklığı,
 • Taşikardi,
 • Baş dönmesi,
 • Nadiren gastrointestinal bozukluk,
 • Sedasyon,
 • Ağız kuruluğu görülebilir.

A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup ilaç etkileşimleri:

Antihistaminikler alkol ve antidepresanların etkilerinde artmaya yol açabilirken fenilpropanolamin’in b-adrenerjik blokerlerle beraber kullanılması taşikardiye neden olabilir. MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antimuskarinik ve merkezi depresan etkileri ile fenilpropanolamin’in vazopressör ve kardiyak stimulan etkilerinde artışa, etki sürelerinde uzamaya neden olabilirler. Birlikte kullanılmamalıdır. Antiepileptikler, barbitüratlar, trisiklin antidepresanlar, alkol, parasetamol’ün yarı ömrünü uzatabilirler. Antikonvülzanlar ve steroid yapılı oral kontraseptifler uzun süre kullanıldığında karaciğerde enzim indüksiyonu yapabilirler. Buna bağlı olarak parasetamol’ün etkinliğinde azalma görülebilir. Metaklopramid parasetamol absorbsiyonunu hızlandırabilir.

A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup Kullanım şekli ve dozu:

12 yaş ve üzerinde: Günde; 6 saat ara ile 1 tablet önerilir. Gereğinde 4 saat ara ile 1 tablet uygulanabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
Şurup: Günde;1-2 yaş arası çocuklarda 4-6 saat arayla 1/2 ölçek, 2-6 yaş arası çocuklarda 4-6 saat arayla 1 ölçek ve 6-12 yaş arası çocuklarda 4-6 saat arayla 2 ölçektir.3 yaş altındaki çocuklarda hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup Doz Aşımı ve Tedavisi

Doz aşımı halinde; baş ağrısı, baş dönmesi, gerginlik, konfüzyon, halusinasyon, konvülziyonlar, taşikardi, aritmi görülebilir.
Gastrik lavaj yapılıp semptomatik tedavi uygulanmalıdır.

Aktif kömür veya spesifik parasetamol antidotu olan N-asetil sistein ilk 16 saat içinde uygulanır. N-asetil sistein uygulanacaksa önceden verilen aktif kömür ya lavaj ile temizlenmeli veya verilmemelidir. Hemodiyaliz ve hemoperfüzyon yapılabilir.

A-ferin 100 ml Pediatrik Şurup Üretici Firması: Hüsnü Arsan İlaçları A.Ş. Telefon: 0 (212) 285 19 35

BENZER İLAÇLAR:  A-nox Fort 550 Mg 10 Tablet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir